Flexicurity: Inovativní koncept pro fungování pracovního trhu, jehož pojmenování vzniklo spojením anglických slov "flexibility" a "security", tedy "pružnost" a "ochrana".
Cílem je vytvořit dynamický pracovní trh, který pružně reaguje na ekonomické změny, a zároveň poskytuje zaměstnancům potřebnou jistotu a ochranu.

Klíčové přínosy konceptu flexicurity

Pro zaměstnance:

➤ Větší jistota v případě ztráty zaměstnání díky vyšší podpoře v nezaměstnanosti

➤ Lepší možnosti rekvalifikace a nalezení nového zaměstnání pod nižším časovým tlakem. Více času může uchazeči pomoci spojit změnu práce se stěhováním nebo jiným náročným krokem.

➤ Potenciálně vyšší mzdy díky efektivnějšímu trhu práce

Pro zaměstnavatele:

➤ Větší flexibilita při najímání a propouštění zaměstnanců

➤ Možnost pružněji reagovat na změny na trhu

➤ Potenciálně vyšší produktivita díky lépe kvalifikované pracovní síle

Pro ekonomiku:

➤ Vyšší produktivita firem díky flexibilnějšímu trhu práce

➤ Nižší dlouhodobá nezaměstnanost díky efektivní aktivní politice zaměstnanosti

➤ Celkově dynamičtější a konkurenceschopnější ekonomika

Pro stát:

➤ Správní lidé na správných pozicích

➤ Vyšší mzdy občanů a tedy vyšší výběr daní

➤ Zvýšení produktivity práce využitím skutečného potenciálu zaměstnanců


Shrnuto: Pro zaměstnance flexicurity znamená větší jistotu v podobě štědřejší podpory v nezaměstnanosti a lepší pomoci při hledání nového zaměstnání. Zaměstnavatelé získávají větší flexibilitu v řízení lidských zdrojů, což jim umožňuje lépe reagovat na změny na trhu.
Z ekonomického hlediska může flexicurity vést k vyšší produktivitě firem a potenciálně i k vyšším mzdám zaměstnanců. Odborníci potvrzují, že tento systém může být výhodný pro všechny zúčastněné strany a podle propočtů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR může být rozpočtově výhodný již po přibližně 15 měsících.

Trh práce v ČR, aktuální situace

Současný český pracovní trh je charakterizován poměrně rigidní legislativou, která může komplikovat jak propouštění, tak i přijímání zaměstnanců. To vede k situacím, kdy zaměstnavatelé často hledají nebo vymýšlejí důvody pro výpověď, aby vyhověli zákonu, což je nedůstojné pro obě strany.

V rámci implementace prvků flexicurity se v ČR diskutuje například o zvýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních dvou měsících. Tento krok by mohl pomoci tisícům lidí lépe zvládnout náročné období ztráty zaměstnání a poskytnout jim více prostoru pro nalezení vhodné práce odpovídající jejich kvalifikaci.

Za Piráty máme jasno

Piráti dlouhodobě podporují koncept flexicurity a považujeme ho za klíčový prvek modernizace českého pracovního trhu. Flexicurity byla součástí volebního programu strany v roce 2021 a je důležitým bodem ekonomického plánu Pirátů "Republika v pohybu".

Zdůrazňujeme potřebu komplexního přístupu k reformě pracovního trhu. Nejde jen o zvýšení flexibility pro zaměstnavatele, ale také o zajištění odpovídající jistoty pro zaměstnance. Zasazujeme se o férové podmínky na trhu práce a jeho moderní fungování, které pomůže zaměstnancům, firmám i státnímu rozpočtu.

Výzvy a obavy

Zavádění flexicurity není rozhodně bez výzev. Jednou z hlavních obav je riziko zneužití principu větší flexibility zaměstnavatelů, například vůči zranitelným skupinám zaměstnanců, jako jsou ženy nastupující na mateřskou dovolenou.

Proto je důležité, aby případné změny, jako je možnost výpovědi bez udání důvodu, byly vyváženy odpovídajícími kompenzacemi pro zaměstnance. To může zahrnovat výrazně vyšší odstupné a také vyšší podporu v nezaměstnanosti v počátečním období.

Ostatně, na výpovědi bez udání důvodů, není koaliční shoda. A to zejména proto, že by zaměstnavatelé mohli ukončovat spolupráci například se ženami, které mají nastoupit na mateřskou dovolenou nebo s jinak zranitelnými skupinami lidí. Proto by takový krajní krok musel být vykompenzován výrazně vyšším odstupným – např. na úrovni trojnásobku běžného odstupného, tedy pro velkou část zaměstnanců by  šlo o 6-9 měsíčních platů. To ale není vše: dále je nutná i vyšší podpora v počátku nezaměstnanosti, která je dnes tak nízká, že mnozí lidé zkrátka přijmou první nabídku práce, i když mají třeba vyšší kvalifikaci. To je těch výše zmiňovaných 80% předchozí mzdy, popř. další prvky systému flexicurity v podobě podpory kvalitního celoživotního vzdělávání (včetně rekvalifikací). Dokud do sebe všechny tyto “dílky skládačky” nezapadnou, není na výpověď bez udání důvodu vhodná doba.

Ostatně sami odborníci na pracovní trh říkají, že to není klíčová věc, že náš pracovní trh potřebuje prioritně právě podporu využití maximálního potenciálu lidí.

K pružnosti pracovního trhu přispívají jiné dohodnuté prvky v novele – usnadníme např. spolupráci s rodiči na rodičovské "dovolené" na stejné pozici, jakou zastávali před kariérní pauzou. A naopak návrat na "stejnou židli" do dvou let věku dítěte. Vyšší flexibilitu pracovního trhu tedy jako princip podporujeme, ale stejně jako i v jiných oblastech je k celé věci nutné přistupovat komplexně – zaměřit se kromě výše zmíněného i na to, aby rodiče mohli ve větší míře pracovat na zkrácené úvazky a lépe tak sladit svůj pracovní, rodinný i osobní život, nebo na to, aby bylo dost míst pro děti ve školkách nebo dětských skupinách, kterých dnes chybí asi sto tisíc a je naším cílem je zajistit.

To všechno pomůže flexibilitě trhu práce mnohem víc než výpovědi bez udání důvodu. Současně je ale jeden faktor, který hovoří pro toto opatření.

Jak uvádí investor, podnikatel a radní Jihomoravského kraje (Piráti) Jiří Hlavenka: “U nás je rozšířenou zaměstnavatelskou praxí, že u výpovědi se hledají či zcela vymýšlejí důvody, jen aby se vyhovělo zákonu. To je nedůstojné pro zaměstnavatele a urážlivé pro zaměstnance. Legislativa tak v praxi moc nefunguje a současná doba je navíc charakterizována častými změnami zaměstnání. Nabídnout zaměstnavatelům větší pružnost tak dává smysl, ovšem s jednou nezbytnou podmínkou – se zřetelně vyššími benefity pro odcházejícího zaměstnance, jako je výrazně větší odstupné, například v závislosti na odpracované době.” 

Flexicurity jako cesta vpřed

Flexicurity představuje pružný přístup k modernizaci pracovního trhu v České republice. Nabízí potenciál pro vytvoření dynamičtějšího a zároveň sociálně odpovědnějšího pracovního prostředí. Klíčem k úspěchu je však vyvážený a komplexní přístup, který bere v úvahu potřeby všech zúčastněných stran. A pozor, nikoho nenutí.

Zavádění prvků flexicurity, jako je vyšší podpora v nezaměstnanosti, lepší možnosti rekvalifikace a celoživotního vzdělávání, spolu s větší flexibilitou pro zaměstnavatele, může vést k efektivnějšímu využití lidského potenciálu a celkově lepšímu fungování pracovního trhu.

Je důležité, aby diskuse o reformě pracovního trhu pokračovala a aby byly pečlivě zváženy všechny aspekty flexicurity. Jen tak můžeme vytvořit systém, který bude skutečně sloužit potřebám moderní české ekonomiky a společnosti. K prosazení konkurenceschopného a sociálně spravedlivého pracovního trhu v České republice.