Zajímá vás téma? pokračujte v našem seriálu na téma flexicurity:
Naši ekonomiku brzdí ztuhlý a nepružný pracovní trh, který omezuje růst firem, tlumí potenciál zaměstnanců a komplikuje podnikání. Je nezbytné zásadně přehodnotit celý systém směrem k větší flexibilitě a efektivitě. Za Piráty proto představujeme koncept tzv. flexicurity. Více se o něm nyní můžete dozvědět v našem třídílném seriálu.
Flexicurity: Inovativní koncept pro fungování pracovního trhu, jehož pojmenování vzniklo spojením anglických slov "flexibility" a "security", tedy "pružnost" a "ochrana".
Cílem je vytvořit dynamický pracovní trh, který pružně reaguje na ekonomické změny, a zároveň poskytuje zaměstnancům potřebnou jistotu a ochranu.
➤ Nejčastěji se diskutuje verze, kdy by podpora v nezaměstnanosti činila první 2 měsíce 80% předchozí čisté mzdy.
➤ Navrhuje se také změna u maximální výše podpory z 58% průměrné mzdy na 1 násobek průměrné mzdy v prvních třech kvartálech předchozího roku. Díky tomu dosáhne na vyšší podporu v nezaměstnanosti v prvních dvou měsících i střední třída.
➤ Ve 3. a 4. měsíci nezaměstnanosti zůstává podpora na 50% předchozí mzdy jako doposud.
➤ Od 5. měsíce se podpora naopak snižuje ze 45% na 40%.
Cílem je, aby stát přestal penalizovat nižší podporou uchazeče, kteří odešli z práce na vlastní žádost nebo po vzájemné dohodě se zaměstnavatelem. Díky tomu klesne i nejistota zaměstnanců při změně pracovního místa, a to zejména u osob s nízkou mírou úspor a vyšší averzí k riziku.
V diskusi je, aby na podporu delší než 5 měsíců nově dosáhli uchazeči až od 55 let věku, kterým se zároveň prodlužuje období pobírání vyšší podpory na 3 +3 měsíce..
Na vyšší podporu dosáhnou také uchazeči behem rekvalifikace.