Podívejte se nicméně na přiložený obrázek. Najednou je vidět, že tu není “Česká republika”, ale mozaika třinácti pestrých kousků (tedy krajů), které se svou ekonomickou výkonností od sebe naprosto liší. Vidíme, že před dvacet lety se kraje nalézaly ještě v poměrně úzkém rozpětí 57%-75% průměru EU; v současné době ale jsou ty nůžky daleko rozevřenější: nejhorší kraj je na 54%, nejlepší skoro na 90%.

graf kraje

Aby bylo ještě lépe vidět, co to znamená: nejchudší ekonomika v EU je Bulharsko, které (je používán přepočet na paritu kupní síly, tedy “co si za to můžu doma koupit”) je na 64%. Je tedy o dvacet procent bohatší než Karlovarský kraj, a je zhruba na úrovni kraje libereckého a ústeckého. Oproti tomu Jižní Morava už dotahuje průměr, což reprezentují země jako je Francie a Itálie. Trendové křivky navíc naznačují, že rozevírání nůžek bude pokračovat.

Musím vysvětlit, jak strašně důležitý tento obrázek je. V diskusi o ekonomické situaci nejčastěji zaznívá, že “musíme šetřit”. Jenomže my jsme - pohledem těch méně výkonných krajů - jako matka rodiny, která bere dvacet tisíc hrubého a dostává se mu “chytrých rad”, jak má šetřit, že třeba plínky dítěti stačí měnit jednou za dva dny nebo že k obědu má připravovat čínské polévky ze sáčku, které stojí sedm korun kus a zasytí. Korunku ke korunce, paninko, tak jako já, a vidíte, jsem milionář!

Ne, takhle se k úspěchu nedopracujeme - je potřeba hledat cesty, jak nebrat dvacet tisíc, ale padesát.

Z grafu doslova trčí moje rodná Jižní Morava, která se hlavně v posledních letech urvala z řetězu - je třeba vidět, že i v covidové krizi, kdy klesali všichni (pozor, jde o čísla VŮČI průměru EU, takže jsme si pohoršili i relativně!). Co se u nás dělá tak dobře? A můžou ostatní kraje následovat?

(Pozor, teď přichází slibované nestoudné politické selfpromo). Mám v Jihomoravském kraji na starosti průřezovou oblast, kterou pracovně nazývám “ekonomikou kraje” - pokud se nepletu, tak jsme jediným krajem, kde je vyhrazená pozice radního jen pro tuto oblast: rozvoj inovativní ekonomiky, ekonomický růst, ekonomické nezaostávání periferií.

Je mně ovšem jasné, že jeden radní na tom má zásluhu minimální a hlavně, že to je věc konzistentního úsilí trvajícího už 25 let. Prostě do toho bušíme rok za rokem a ať na téhle židli je jedno kdo, přemýšlí, jak kraj ekonomicky posílit - jak zvýšit PŘIDANOU HODNOTU v něm vytvářenou, protože tohle je ta podstatná metrika (HDP je právě ta přidaná hodnota!). A i kdyby to politické úsilí - včetně peněz, které se do toho dávají z veřejných zdrojů, a za tu dobu už to nějaké nízké jednotky miliard jsou - přidalo rok co rok jenom jediné procentíčko navíc, tak to kumulativně dá přesně ten výsledek, který vidíme.

Bavil jsem se o tomto s lidmi z jiných krajů a posmutněle mně překvapilo, že tito politici, kteří jinak byli fajn a kompetentní, vůbec pojem “ekonomické politiky” nechápou a naprosto nerozumějí tomu, proč by měl krajský úřad nějak inhibovat ekonomiku. “To je věc soukromých firem, ne? Co my s tím máme společného?”. No právě že nic, a potom to takhle dopadá, viz graf.

A co konkrétně v tomto na Jižní Moravě děláme? Především je to “posedlost” přidanou hodnotou, když se snažíme do kraje lákat firmy (a pomáhat jim růst), které jsou inovativní a mají vysokou přidanou hodnotu. Před tuším osmi lety jsme dokonce odmítli Amazon, protože přidaná hodnota šoupání balíků je mizerná - ale otevřeli jsme dveře firmám jako je Honeywell, Red Hat, SAP nebo Thermofisher Scientific. Koukáme se, které firmy zaměstnávají “mozky”: vývojová, inženýrská, výzkumná centra.

Současně ale víme, že zemi nespasí zahraniční korporace (i když jsou to tyhle “žádoucí”); že musíme budovat lokální byznysy, s místními vlastníky. “Pěstujeme” startupy, pomáháme jim růst, dodáváme kompetence. Pak je z toho Kiwi.com, Tescan, YSoft a mnoho dalších - všechno už dnes mnohamiliardové firmy, které mají domov u nás, ne v zahraničí. A právě tak pomáháme - a v tom jsme opět jedineční - i těm “old school” firmám v nesnázích: náš kraj (ale i všechny ostatní!) hostí desítky a stovky výrobních, obvykle strojírenských firem s domácími vlastníky, které se ale často dostávají do problémů s nástupnictvím, s nedostatečnou automatizací a robotizací, s nízkou výkonností a kterým hrozí i zánik.

Konečně, usilujeme - a je to teda fakt těžké úsilí - o to, aby výsledky toho nejlepšího výzkumu univerzity, které mají ten potenciál, zamířily do praxe. To je věc, ve kterém celá naše země zoufale zaostává za Západem: my něco skvělého vymyslíme a necháme to ležet ladem.

A úplně nakonec: trénujeme podnikavé dovednosti u mladých lidí už od útlého věku, už od základních škol, až po vysoké školy. Podnikavost neznamená nutně to, že si člověk založí firmu - ne každý je rozený podnikatel, ne každý to chce - ale KAŽDÝ by měl mít v sobě míru určité samostatnosti, iniciativnosti, schopnosti se zorientovat, poradit si. Nebát se a nespoléhat se na to, že odněkud přijde rozkaz, co má dělat.

To je vlastně v kostce všechno k dnešnímu veledůležitému tématu - a k tomu, že kdyby to všechny kraje dělaly důsledně a urputně tak jako my v Jihomoravském, tak by dnes Česká republika mohla být na úrovni Francie nebo Itálie, nikoli svými nejhoršími regiony sahat až někam k Moldavsku.

Ing. Jiří Hlavenka

jirihlavenka

Zastupitel Jihomoravského kraje ve volebním období 2016-2020 a ve volebním období 2020-2024. Člen Rady Jihomoravského kraje pro vědu, výzkum, inovace a IT v období 2020-2024. Předseda zastupitelského klubu v obou obdobích.


Podnikatel od roku 1990 v oblasti médií a Internetu, dnes spíše investor, influencer, regionální politik. V letech 1990-2003 zakladatel, ředitel a následně předseda představenstva Computer Press a.s., největšího domácího vydavatelství odborných médií a literatury. Zakladatel prvního e-shopu v ČR (www.vltava.cz). Autor více než 30 odborných publikací (především z oblasti IT), autor více než 7000 článků z oblastí IT, společnosti a politiky. Následně investor do startupových a technologických společností, dnes portfolio cca 40 společností. Mezi nejvýznamější investice patří Kiwi.com, Astratex, Grizly.cz nebo SOLSOL.


Politické angažmá: V obou zmíněných volebních obdobích předseda zastupitelského klubu. V období 2016-2020 předseda Komise pro informační otevřenost (pro informatiku), v období 202-2024 člen Rady Jihomoravského kraje pro oblast vědy, výzkumu, inovací a IT, gestor Regionální inovační strategie, předseda Rady pro inovace Jihomoravského kraje. Člen Vědecké rady Mendelovy univerzity, člen Správní rady Mendelovy univerzity, člen Vědecké rady Fakulty Informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Člen poradního týmu vicepremiéra Ivana Bartoše pro oblast informačních technologií.

jiri.hlavenka@gmail.com

facebook